Fren Merkezi Arızası Nedir?

Fren Merkezi Arızası Nedir?

Hidrolik basınç kullanarak fren balata ve disklerini harekete geçiren fren merkezinin doğru biçimde çalışmaması, frenleme performansını olumsuz anlamda etkiler ve güvenli bir sürüş deneyimi  yaşama ihtimalini minimum düzeye indirir.
 

Fren Merkezi Arızası Nedir?

Fren Merkezi Arızasının Nedenleri Nelerdir?

Fren Merkezi Arızasının Nedenleri Nelerdir?

Fren merkezi arızasının birçok nedeni olduğu söylenebilir fakat en yaygın nedenler şunlardır:
  • Hidrolik Sızıntı Durumu: Bağlantı noktaları ya da fren hortumları üzerinde oluşabilen bu sızıntı durumu, fren merkezinin düzgün çalışmasına engel teşkil edebilir. 
  • Parçaların Aşınması veya Hasar Görmesi: Merkez içerisindeki conta ve pistonların zamanla aşınıp hasar görmesi, hidrolik basıncın kaybolmasına ve frenleme gücünün büyük ölçüde azalmasına yol açar.
  • Hidrolik Sıvı Seviyesinin Düşmesi: Fren sistemindeki hidrolik sıvı seviyesinin standardın altında olması sebebiyle fren merkezi yeterli miktarda basınç oluşturamaz ve frenleme gücünde azalmalar meydana gelir.
  • Korozyon ve Kirlilik: Zamanla fren merkezi içindeki metal parçalarda kir birikmesi veya korozyon meydana gelmesi normal olsa da bu, parçaların düzgün şekilde hareket etmesini engelleyerek fren merkezinin performansını da büyük oranda etkiler. 
 

Fren Merkezi Arızasının Nedenleri Nelerdir?

Fren Merkezi Arızasının Belirtileri

Fren Merkezi Arızasının Belirtileri

Fren merkezi arızası genellikle açık ve anlaşılır belirtiler ile kendisini göstermektedir. Dikkat etmeniz gereken belirtiler arasında ilk sırada, fren pedalının yumuşak hissedilmesi veya dibe kadar kolayca gitmesi yer alır. Fren pedalının normalden daha yumuşak hissedilmesi gibi anormal durumlar fren merkezi arızasının en yaygın belirtilerinden sayılabilir. Diğer bir belirti ise, frenleme gücünde belirgin oranda bir azalma yaşanmasıdır. Aracın frenleme mesafesinde artış olması, frenlerin tutmaması gibi hallerde fren merkezinin düzgün çalışmadığı anlaşılır. Fren sıvısının aracın altına sızması da, fren merkezinin onarılması gerektiğini gösteren belirtilerdendir. Son olarak gösterge panelinde yanan fren uyarı ışığının da fren sistemi ile alakalı bir probleme şaret ettiğini söyleyebiliriz.
 

Fren Merkezi Arızasının Belirtileri

Fren Merkezi Arızasının Onarımı

Fren Merkezi Arızasının Onarımı

Profesyonel bir teknisyen tarafından yapılması kritik önem taşıyan fren merkezi arızasının onarım işlemleri genellikle şu adımlar ile gerçekleştirilir:
  • Fren sistemi bileşenleri dikkatli biçimde incelenerek arıza tespit edilir.
  • Hasarlı veya aşınmış olduğu tespit edilen parçalar değiştirilir. 
  • Herhangi bir hidrolik sızıntı tespiti yapıldıysa, sızıntının kaynağı onarılır veya gerekli parçaların değişimi yapılır.
  • Hidrolik sıvı seviyesi kontrol edilerek gerekli durumlarda yeniden doldurulur.
  • Son olarak tüm onarım işlemlerinin ardından, fren sistemi detaylı şekilde test edilir. 
 

Fren Merkezi Arızasının Onarımı